SECTORAL COMMITTEES (STANDING ORDER 190)

WATER, ENVIRONMENT & NATURAL RESOURCES COMMITTEE

  1. Kenneth Gatheru Gatithi
  2. Martin Matu Kamau
  3. Beatrice Waihuni Thumbi
  4. Paul Gichuhi Kanyari
  5. Eric Mwangi Kahugu
  6. Mary Ndomo Ndiritu
  7. Pauline Wanjira Maina
  8. Reuben Wahome Kabera
  9. Clement Warutere Ndegwa

 

LEGAL AFFAIRS, COUNTY PUBLIC SERVICE AND ADMINISTRATION COMMITTEE

  1. Michael Wachira Karumba
  2. Richard Kamuhia Karue
  3. Juliah Mukami Wanjiku
  4. John Ndumia Mwangi
  5. Gibson Kuria Wahinya
  6. Lynette Wanjiru Kinyua
  7. Njuguna Wanjiku Kawanjiku
  8. Pauline Wanjira Maina
  9. Cyrus Ngure Kagwi

 

AGRICULTURE, LIVESTOCK & FISHERIES COMMITTEE

  1. Antony Muriithi Maina Dagita
  2. Stanley Ngaru Wakibia
  3. Mary Wamuyu Wamui
  4. Samuel Kariuki Gichuki
  5. Joseph Maina Nderitu
  6. Lucy Wambui Kariuki
  7. William Wambugu Thiong’o
  8. Beth Nyawira Kimaili
  9. Reuben Wahome Kabera

 

 FINANCE AND ECONOMIC PLANNING COMMITTEE

  1. Atanasio Giichohi Kabaire
  2. Eric Mwangi Kahugu
  3. Margaret Muthoni Kuruga
  4. James Kanyugo Mwangi
  5. Gibson Wahinya Kuria
  6. Joseph Njiri Wanjira
  7. Ann Caroline Muthoni
  8. Sebastian Mugo Theuri
  9. Lilian Wanjiku Gathua

HEALTH SERVICES COMMITTEE

  1. Ann Caroline Muthoni
  2. Joseph Maina Nderitu
  3. Stanely Ngaru Wakibia
  4. Samuel Kariuki Gichuki
  5. Mary Nderitu Nyambura
  6. Antony Muriithi Maina Dagita
  7. Richard Kamuhia Karue

EDUCATION, SCIENCE AND TECHNOLOGY COMMITTEE

  1. John Gachau Theuri
  2. Watson Mburugo Weru
  3. John Ndumia Mwangi
  4. James Kanyugo Mwangi
  5. Martin Matu Kamau
  6. Elizabeth Wanjiku Mugo
  7. Michael Wachira Karumba
  8. Rose Wairimu Kamau
  9. Lynette Wanjiru Kinyua

 

TRANSPORT, PUBLIC WORKS & INFRASTRUCTURE COMMITTEE

  1. Clement Warutere Ndegwa
  2. Sebastian Mugo Theuri
  3. Atanasio Gichohi Kabaire
  4. John Gachau Theuri
  5. Margaret Muthoni Kuruga
  6. Watson Mburungo Weru
  7. Lilian Wanjiku Gathua
  8. Patrick Mutahi Muthoni
  9. Amos Njogu Kanyai

 

PHYSICAL PLANNING, HOUSING AND URBANIZATION COMMITTEE

  1. Paul Gichuhi Kanyari
  2. Mary Wamuyu Wamui
  3. Mary Ndiritu Nyambura
  4. Lucy Wambui Kariuki
  5. David Mwangi Muthiri Kabatha
  6. Amos Njogu Kanyai
  7. Meshack Kiruga Thuku
  8. Mary Ndomo Nderitu
  9. William Wambugu Thiong’o

 

TRADE, TOURISM AND CO-OPERATIVES DEVELOPMENT COMMITTEE

  1. David Mwangi Kabatha
  2. Joseph Njiri Wanjira
  3. Symon Muturi Muthee
  4. Kenneth Gatheru Gatithi
  5. Meshack Kiruga Thuku
  6. Juliah Mukami Wanjiku
  7. Millicent Cherotich
  8. Rose Wairimu Kamau
  9. Beatrice Thumbi Waihuini

 

YOUTH, SPORTS AND SOCIAL SERVICES COMMITTEE

  1. Beth Nyawira Kimairi
  2. Patrick Mutahi Muthoni
  3. Symon Muturi Muthee
  4. Elizabeth Wanjiku Mugo
  5. Njuguna Wanjiku Kawanjiku
  6. Antony Muriithi Maina Dagita
  7. Michael Wachira Kirumba

 

SELECT COMMITTEES

County Budget And Appropriations Committee

  1. Gibson Wahinya Kuria
  2. Michael Wachira Karumba
  3. Sebastian Mugo Theuri
  4. Millicent Cherotich
  5. James Kanyugo Mwangi
  6. Antony Muriithi Maina Dagita
  7. Kenneth Gatheru Gatithi
  8. John Ndumia Mwangi
  9. Mary Ndomo Nderitu

 

Delegated County Legislation

  1. Amos Njogu Kanyai
  2. Rose Wairimu Kamau
  3. Paul Gichuhi Kanyari
  4. Lucy Wambui Kariuki
  5. William Wambugu Thiong’o
  6. David Mwangi Kabatha
  7. Ann Caroline Muthoni
  8. Joseph Njiri Wanjira
  9. Eric Mwangi Kahugu

 

Committee on Implementation

  1. Reuben Wahome Kabera
  2. Lilian Wanjiku Gathua
  3. Symon Muturi Muthee
  4. Clement Warutere Ndegwa
  5. Beatrice Waihuini Thumbi
  6. Patrick Mutahi Muthoni
  7. John Gachau Theuri
  8. Atanasio Gichohi Kabaire
  9. Richard Kamuhia Karue

 

County Public Accounts and Investment Committee

  1. Lynette Wanjiru Kinyua
  2. Meshack Kiruga Thuku
  3. Margaret Muthoni Kuruga
  4. Samuel Kariuki Gichuki
  5. Stanley Ngaru Wakibia
  6. Mary Wamuyu Wamui
  7. Watson Mburungo Weru
  8. Njuguna Wanjiku Kawanjiku
  9. Joseph Maina Nderitu

 

Committee on Appointments

  1. John Kaguchia       
  2. James Kanyugo Mwangi     
  3. Njuguna Wanjiku Kawanjiku
  4. Mary Wamuyu Wamui
  5. Stanley Ngaru Wakibia
  6. Elizabeth Wanjiku Mugo